Aj po obede svieži

Čo robiť, aby váš mozog zostal svieži a bystrý po obede bez toho, aby ste museli do seba naliať dve šálky kávy? Stáva sa vám častejšie, že po obede skôr zaspávate, ako pociťujete príval energie? Nemusí tomu tak byť, ak zistíte, že váš mozog najlepšie funguje na sacharidy. Keď pred rokmi vedci objavili tento fakt, niektorí ľudia začali nazývať cukríky „potravou pre mozog“. Výskumy však presvedčivo dokázali, že mozog na svoj výkon nepotrebuje biely cukor, ale komplexné sacharidy.

Ako funguje ľudský mozog?

Jediným zdrojom energie, ktorú ľudský mozog využíva, je glukóza. Od jej dávky závisí každú minútu. Iné orgány tela môžu na získanie energie využiť i bielkoviny a tuk. Pre mozog to však neplatí. Látková výmena v ňom prebieha 8 krát rýchlejšie ako inde. Mozog nemôže dlho skladovať živiny, preto mozgové bunky majú k dispozícii len 2-minútovú dávku glukózy vo forme zásobného cukru. Na podanie špičkového množstva potrebuje preto krv, ktorá má stálu a primeranú hladinu glukózy.

Veľa cukru mozgu škodí?

Ľudské telo je uspôsobené na prijímanie potravy v jej prirodzenom, nerafinovanom stave. Len takto je schopné udržať si hladinu cukru na potrebnej – rovnakej úrovni. Cukor je však neprirodzená potravina, ktorá sa po vstupe do tráviacej sústavy bleskovo vstrebáva do krvi a zaplaví ju. Telo sa správa, akoby dostalo veľkú dávku prirodzenej potravy aj s vlákninou.
Pankreas v snahe o vyrovnanie hladiny glukózy v krvi začne intenzívne produkovať inzulín. Na rozdiel od prirodzených potravín, biely cukor sa rýchlo vstrebáva. V tráviacej rúre už nie je cukor, ale inzulín, čo spôsobuje prudký pokles hladiny cukru v krvi. Nastáva paradoxný jav – hoci sme cukru zjedli veľa, zrazu ho máme nedostatok. Prejaví sa to hypoglykémiou – nedostatkom cukru v krvi – únavou, malátnosťou, náhlou slabosťou a niekedy až pocitom na odpadnutie.
Nízka hladina cukru v krvi spôsobí, že mozog nemôže pracovať, pretože nemá energiu. Vzniknutú únavu by sme opäť rýchlo odstránili ďalšou čokoládovou tyčinkou, tým si však celý cyklus len zopakujeme. Ak je hladina cukru v nerovnováhe, máme chuť na stále ďalšie a ďalšie sladkosti a dostávame sa do bludného kruhu.

 

 Komplexné sacharidy – škroby

Škroby sú veľké a komplexné molekuly, na trávenie ktorých potrebuje organizmus dlhší čas, preto nedôjde k rýchlemu vzostupu krvnej glukózy. Väčšina prirodzených potravín obsahujúcich veľa škrobu má i vysoký obsah vlákniny, ktorá absorbuje v črevách veľa vody a vytvorí mäkkú hmotu, ktorá zabráni rýchlemu vstrebávaniu cukrov z tenkého čreva do krvi. Mozog je tak plynule a priebežne zásobovaný cukrom, čo mu umožňuje pracovať na plný výkon.

 

Čo to znamená v praxi? 

Naša strava by mala obsahovať menej bielkovín a tukov a viac škrobov. Komplexné sacharidy sa vo veľkej miere nachádzajú v zelenine, ovocí, obilninách, strukovinách. Ich výborným zdrojom sú ryža, cestoviny, proso, kukurica, chlieb, sója, šošovica, fazuľa a hrach. Tiež zemiaky sú veľmi dobrým zdrojom škrobov a navyše sú zdravé a chutné.
Bojíte sa, že po týchto potravinách priberiete? Nie je to pravda, práve naopak, škroby patria medzi najväčšie hity racionálnej výživy. Potravinou, po ktorej sa priberá, je tuk. Gram tuku obsahuje 9 kcal, kým gram sacharidov len 4 kcal.

Palivo pre telo

Názor, že na to, aby sme mali silné svaly, musíme jesť veľa bielkovín, je už dávno prekonaný. Dospelý človek ich potrebuje len na obnovu organizmu – okolo 60 g denne. To, čo v skutočnosti potrebuje, je kvalitná pohonná hmota a týmto „vysokooktánovým palivom“ sú práve sacharidy. Tuky majú slúžiť skôr ako rezervný zdroj energie. Keď telo spotrebuje sacharidy, začne využívať rezervy. Spaľovanie tukov však vôbec nie je také čisté ani efektívne, ako spaľovanie sacharidov. Jesť bielkoviny a tuky ako zdroj energie, je ako kúriť v kozube „drahým ebenovým drevom“.

 

 

 

 

Ideálny obed 

Pol hodinu pred obedom vypite pol litra „čistej“ vody. Ako prvý chod si dajte poriadnu porciu surového šalátu. Môže obsahovať rajčiny, papriku, ľadový šalát, kukuricu, mrkvu – na čo máte chuť. Zabránite tak prekysleniu organizmu a únave po jedle.
Potom si doprajte primeranú porciu sacharidov – ryže, cestovín, zemiakov, k tomu varenú či dusenú zeleninu a bielkoviny ako je chudé mäso, strukoviny alebo sójové výrobky. To všetko v čo najprirodzenejšej úprave, bez vyprážania, fritovania a mastných doplnkov. Tiež nepoužívajte žiadne mastné dressingy, maximálne lyžicu panenského olivového oleja.
A čo dezert? Tou najlepšou voľbou z hľadiska zdravia je krásne chrumkavé jablko. Osvieži, dosýti a okrem sacharidov vám dodá i dosť potrebnej vlákniny.

Čo tým získate?

Takýmto obedom si zabezpečíte kvalitný a pravidelný prísun energie minimálne na päť hodín a môžete sa spoľahnúť, že váš mozog bude frčať na plné obrátky. Pokojne zvládnete i nahnevaného šéfa a náročnú poradu. Okrem toho ste urobili maximum preto, aby vaše cievy zostali čisté a priechodné. A na dôvažok možno prídete ešte aj na to, že ste ušetrili.

 

 

 

 

No related content found.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *