Jedlami na anémiu

Prejavuje sa bledosťou, únavou, vyčerpanosťou. Sprievodným javom sú bolesti hlavy, nechuť k jedlu, zimomravosť, lámavosť nechtov, matné vlasy, trhlinky v kútikoch úst. Príčinou ťažkostí je pravdepodobne nedostatok železa v tele. Ide o najrozšírenejší typ anémie a jej výhodou je, že sa dá liečiť konzumáciou správnych potravín.

Čo je to anémia?

Anémia alebo chudokrvnosť znamená doslova nedostatok krvi. Je to zníženie počtu červených krviniek – erytrocytov. Tie dávajú krvi jej krásnu červenú farbu a transportujú životodarný kyslík z pľúc do celého tela. Erytrocyty žijú približne 100 dní a každú sekundu ich v našom tele odumrú tri milióny, pričom kostná dreň neustále produkuje nové.

Čo anémiu spôsobuje a kto ňou najviac trpí?

Väčšinou si anémiu privodíme sami nesprávnou výživou, ale často vzniká i v dôsledku dlhodobých a nevyvážených redukčných diét. O zvýšený príjem železa sa musia starať hlavne tehotné a dojčiace ženy, ženy so silnou menštruáciou a dospievajúce dievčatá. Taktiež ju môže spôsobiť akékoľvek abnormálne krvácanie i skrytého pôvodu. Okrem anémie z nedostatku železa existujú i iné anémie, preto príčinu musí vždy určiť odborný lekár.

 

 Koľko železa potrebujeme prijať denne?

 

  • Muži – 10 mg
  • Ženy – 15 mg, v tehotenstve 30 mg
  • Dospievajúci – 20-25 mg

Ako mať dobrú krvotvorbu?

Najlepším pomocníkom je vhodná strava, ktorá poskytuje dostatok živín na tvorbu krviniek. Dôležitý je dostatočný príjem železa, bielkovín, vitamínu B12, kyseliny listovej a folátov a vitamínov skupiny B a E.

Sója

Je najväčším prírodným zdrojom bielkovín, ktorých má 2 x viac ako mäso. Obsahom vitamínov skupiny B a E bezkonkurenčne vedie nad všetkými strukovinami. Sto gramov sóje pokryje polovicu dennej potreby vitamínov skupiny B1 a B2 a 20 % vitamínu B6 a E. To isté množstvo sóje poskytne takmer 16 mg železa, čo je 5-krát vyššia dávka, akú poskytuje hovädzie mäso, ktoré je na železo najbohatšie. Táto dávka vysoko prevyšuje dennú dávku železa pre dospelého muža. Pre lepšiu vstrebateľnosť železa konzumujte sóju s čerstvou surovou zeleninou alebo ovocím. Doprajte si často sójový guláš, sójové rizoto, polievky, fašírky či sekanú, alebo jednoducho hotové sójové výrobky.

Tofu 

V prípade anémie platí, že tofu je potravina, ktorá plne zodpovedá Hippokratovmu výroku: „Nech je jedlo vaším liekom a nech lieky nie sú vaším jedlom.“ Vyznačuje sa vysokým podielom kvalitných bielkovín, vysokým obsahom železa, lecitínu, vápnika a vitamínov skupiny B, zvlášť B1 a niacínu. Z tofu možno urobiť prakticky všetko, čo z mäsa, mlieka a vajec: praženicu, rezne, nátierky, šaláty, plnky do koláča, palacinky, kokteily, dokonca zmrzlinu. To všetko bez cholesterolu, živočíšnych tukov a pri energetickej hodnote 114 kcal/100g .

Polievky zo strukovín

Šošovica je vynikajúcom zdrojom železa. Má ho oveľa viac ako mäso a vajcia. Obsahuje i veľké množstvo iných živín, ktoré pôsobia na tvorbu erytrocytov: folátov – zástupcov vitamínov skupiny B a medi, ktorá sa výrazne podieľa na krvotvorbe. Pre vysoký obsah železa zaraďte do jedálnička i chutné jedlá z fazule, hrachu a cíceru.

Zeleninové jedlá

Špenát, brokolica, šalát sú vynikajúcou zásobárňou železa a veľmi povzbudzujú regeneráciu hemoglobínu. Pravidelne si doprajte cvikľový šalát, jedzte kapustu, paradajky, cibuľu, cesnak a pór. Významné množstvá železa majú i petržlen a pažítka. Ako to urobiť v praxi? Aj v reštaurácii si môžete dať zeleninovú polievku, surový šalát s paradajkami a cibuľou a ako hlavný chod segedínsky guláš, alebo dusenú brokolicu so syrom. Inokedy cviklový šalát a k tomu pizzu so špenátovou, alebo brokolicovou plnkou.

Ovocie a semienka

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča hojnú konzumáciu marhúľ, broskýň, sliviek, čerešní, hrozna, jabĺk, hrušiek a hrozienok práve pre ľahké trávenie a vstrebávanie železa. Veľmi účinné je i sušené ovocie – marhule, figy, ďatle. Do stravy treba zaradiť kokos, mak, sezam, ovsené vločky, pohánku, pšeno a kvasnice.

Dôležitý vitamín C

Je už dávno známym faktom, že vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa až na dvojnásobok. To je významný dôvod, aby sme s každým jedlom konzumovali čerstvú surovú zeleninu alebo ovocie, bohaté na vitamín C. Dobré je každé jedlo dopĺňať polovičkou citrónu.

Pozor na kávu, čierny čaj, mlieko, alkohol

Medzi potraviny, ktoré znižujú absorpciu železa, patrí mlieko a mliečne výrobky, káva, čierny čaj a alkohol. Jedna šálka silnej čiernej kávy (aj bez kofeínu) znižuje v organizme hladinu vitamínu B1 o 50 % a o 40-60 % zhoršuje vstrebávanie železa. Tiež vysoká konzumácia cukru znižuje v tele prítomnosť vitamínov skupiny B, zinku, chrómu, horčíku, vápniku a ďalších minerálov.

Bylinky a šťavy

Vynikajúcimi pomocníkmi pri liečení anémie sú spirulína, žihľava a ženšen. Spirulína obsahuje železo, esenciálne aminokyseliny a vitamín B12. Žihľava svojím vysokým obsahom chlorofylu a železa výborne stimuluje tvorbu červených krviniek a ženšen vás posilní a podporí tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Výborne prospieva i pravidelné pitie mrkvovo-cviklovej šťavy.

Cvičte!

Energické cvičenie zvyšuje produkciu červených krviniek. Ak dobre trénovaný atlét má 6,5 milióna červených krviniek na mm3, neaktívne osoby, ktorých tkanivá dostávajú len málo kyslíku, môžu mať len 3 milióny. Nešetrite preto pohybom a zhlboka dýchajte kyslík.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No related content found.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *