Škola varenia pre gurmánov dá každému niečo – začiatočníkom i pokročilým

Vzdelávať sa je vždy užitočné. Varenie a gastronómia nie sú výnimkou. Ani tí najskúsenejší gurmáni nemôžu totiž tvrdiť, že vedia o jedlách a ich príprave všetko. Aj preto sú kurzy varenia také populárne.Na Slovensku existuje viacero spoločností, ale aj hotelov, reštaurácii i jednotlivcov, ktoré sa zaoberajú kurzami či školami varenia – pre dopletých i deti (Petrova škola varenia). Patria medzi ne napríklad Škola varenia Chefparade či Chef on Board v Bratislave, z reštaurácii sa tomu venujú trebárs bratislavské Liviano či Le Monde i Hotel Slovan v Tatranskej Lomnici, košický i bratislavský Hotel Doubletree by Hilton, ba vlani bolo možné dokonca absolvovať školu varenia na jachte počas plavby po Jadranskom mori. Ceny za jeden kurz sa pohybujú okolo 50 €.

Podobná situácia je aj v susednej Českej republike. Aj tam existuje viacero škôl varenia a do svojej kuchyne láka na kurzy, ktoré sama vedie, napríklad aj majiteľka Zámku v Napajedloch Eva Gajdošík.

Vo vinohradníckom dome

 

K najznámejším a vari aj najaktívnejším vzdelávacím inštitúciám tohto zamerania patrí na Slovensku Škola varenia pre gurmánov vo Svätom Jure. Kto tam prichádza prvý krát, zaujme ho už samotný objekt. Tristoročný vinársky dom patrí medzi historické ozdoby tamojšieho námestia. Tí, ktorí vstúpia dovnútra, ocenia precízne zrekonštruované interiéry. Je tam priznaného veľa kameňa, okná zdobia tehlové oblúky a ako sa patrí na vinársky dom – je pod ním pivnica. Milovníci vína ju mohli navštíviť napríklad počas Malokarpatských dní otvorených pivníc.

Kým v prednej časti domu si možno zakúpiť rôzne pochutiny a kvalitné vínka, zadná slúži ako kuchyňa. S moderným vybavením, tak ako sa na dnešné časy patrí.

Počas roka sa tam dajú absolvovať rôzne druhy kurzov varenia. Pod odborným vedením skúsených kuchárov sa začiatočníci i pokročilí učia pripravovať tradičné i nevšedné jedlá kuchýň rôznych krajín a národností, ako napríklad českej, thajskej, francúzskej, španielskej či kubánskej, ale aj divinu, steaky, či varenie spôsobom souse vide, teda pri nízkych teplotách. Na programe je aj domáca zabíjačka, príprava domácich cestovín, bezlepkových jedál i jedál pre celiatikov či pečenia vianočných koláčikov.

So Španielom po španielsky

Niet nad osobnú skúsenosť, a tak sme sa na jeden z kurzov Školy varenia pre gurmánov vybrali. Téma bola španielska: Tapas a Pintxos a kurz viedol rodený Španiel, kuchár a podnikateľ v gastronómii Miguel Angel Peréz Aguando. Na Slovensko sa dostal tak, ako mnoho iných cudzincov – oženil sa so šarmantnou Slovenskou a založili si rodinu. Na začiatok účastníčkam kurzu objasnil, čo vlastne tie tapas a pintxos sú. Po slovensky by sme ich nazvali drobnôstky alebo jednohubky. Pre Španielov sú ale významnou súčasť stravovania počas obeda, ale na stole nechýbajú najmä pri večernom posedení pri pive či víne. Pre nich sú tapas a pintxos (baskická verzia tohto slova) aj istou spoločenskou, priateľskou či rodinnou záležitosťou. Čašník totiž na stôl nanosí viacero druhov týchto „malých jedál“ a každý si vyberie to, čo mu chutí. Ak je toho málo, doobjedná sa.

Okolo kuchára Miguela sa na tomto kurze vytvorila celkom zaujímavá, čisto ženská skupina. Aj z toho bolo vidno, že záujem o školy varenia majú najmä mladé ženy. Pochopiteľne, na Slovensku stále ešte patrí vareška do ruky najmä ženám. Ale prekvapujúci je aj rastúci záujem mužov, a to najmä o špecializované kurzy.

Miguel sa ukázal ako dobrý komunikátor. A tak si celý „krúžok“ pod jeho vedením pripravil niekoľko studených i teplých druhov tapas i pintxos. Nie menší dôraz kládol na ich dekoráciu a prezentáciu na tanieri. A nakoniec: kto si čo navaril, to si aj zjedol. A že to boli naozaj chutné kúsky, svedčí fakt, že na tanieroch nezostalo takmer nič.

 

 

Vyučujú skúsení kuchári

O tom, aký je učiteľ dôležitý, pozná každý zo školy. Aj preto sa snažia organizátori Kurzov varenia pre gurmánov oslovovať tých najlepších kuchárov. Je medzi nimi napríklad Martin Korbelič, vyznávač modernej sofistikovanej gastronómie, v súčasnosti známy aj z televíznej reality show Master chef. Alebo Khalil Chrif Tribak. Skôr než sa tento rodený Maročan usadil na Slovensku, vyváral v rôznych popredných britských reštauráciách. Marcel Ihnačák sa zase na potulkách svetom stal až zástupcom šéfkuchára v reštaurácii Fifteen slávneho Jamieho Olivera. Aj Igor Čehy prešiel kus sveta i niekoľkými bratislavskými reštauráciami, až sa stal jedným zo školiacich kuchárov v Yves Thuriés Culinary Academy na Slovensku. Jakub Reimitz zase zbieral kuchárske ostrohy vo viacerých pražských reštauráciách, vrátane Allegra pražského Hotela Four Seasons, podľa gastrosprievodcu Zagat’s najlepšej českej reštaurácie. Jozefína Zaukolcová je slávna cukrárka, ktorá úspešne reprezentovala Slovensko na viacerých medzinárodných súťažiach. Medzi vyučujúcimi však nájdete aj mená Jaroslav Hladík, Gabriel Kocák, Marián Harciník, Ivan Ralbovský, Branislav Križan, Japonky Yoshimi Usui, Thajky Parichart Bystrianskej, špecialistu na praženie a varenie kávy Michala Šturca, či odborníka na prípravu čajov Róberta Straku.

 

No related content found.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *